دسته بندی
جدیدترین مطالب
اولین سوپر مارکت دنیا

اولین سوپر مارکت دنیا به معنای امروزی در 6 سپتامبر 1916 به نام پیگلی و...


پرینت سیاه و سفید

بیشتر دانشگاه ها، مدارس، موسسات آموزشی، اساتید با توجه به شیوه و روش  ...


با رنگ زرد خلاق و پولدار می‌شوید!

رنگ زرد باعث تحریک ذهن و ایجاد خلاقیت در افراد خواهد شد. این رنگ در اس...


پلات و لمینت

تعریفی از پلات گرفتن و چاپ کردن پوستر: پلات کردن و یا بهتر است بگوییم...


سه شنبه
27 شهریور
بازدید
1135

محاسبه‌ی ارزش رنگ‌ها:

محاسبه‌ی ارزش رنگ‌ها:

 گوته شاعر، فیلسوف و رنگ‌شناس سده‌ نوزدهم میلادی برای‌ میزان روشنی‌ رنگ‌ها اعدادی‌ را تعیین کرده است. البته بدیهی است که این اعداد قطعی نیستند و هنرمندان نیز کارشان را با محاسبات ریاضی پیش نمی‌برند. این اعداد فقط به ما کمک می‌کنند درک صحیح‌تری نسبت به مفهوم رنگ و میزان درخشندگی و نفوذشان در کنار یکدیگر داشته باشیم. گوته ارزش عددی شش رنگی اصلی را به نحو زیر معین می‌کند:
 

قرمز

نارنجی

زرد

سبز

آبی

بنفش

6

8

9

6

4

3


 رنگ زرد و بنفش دو رنگ مکمل هم هستند ارزش درخشندگی زرد 9 و بنفش 3 است. حال به صورت پیش فرض اگر بخواهیم با این دورنگ به کمپوزوسیون (هارمونی) متوازن و متعادلی برسیم باید سه برابر زرد بنفش به کار بریم. یعنی از چهار قسمت ممکن سه قسمت به بنفش و یک قسمت به زرد اختصاص پیدا کند.
زرد (9) تقسیم بر بنفش (3) = 3

بدین ترتیب می‌توان میزان درخشندگی هر رنگ بر روی رنگ دیگر را سنجید. 

 گوته این اعداد را برای تعادل و تناسب تبیین کرده است. اما معمولا تعادل و تناسب موضوع و هدف نیست، معمولا در اجرای کار اهدافی همچون برتری‌جویی، تضاد، بی‌تعادلی، شیطنیت، خشم، آرامش، زیبایی، زشتی  و … مد نظر است. پس از این اعداد در خدمت اهداف خود بهره بگیرید و بی‌مهابا غرق محاسبات ریاضی نشوید با شناخت این رنگ‌ها و تاثیر عددیشان تصمیم بگیرید از این کیفیت‌های بصری در چه مسیری می‌خواهید بهره بگیرید.

توصیه می‌کنم  هماهنگی میان رنگ‌ها بر اساس رعایت موارد ذیل است:

1- تجربه و شناخت هنرمند از روابط میان رنگ‌ها

2- جهت و شکل رنگ‌ها نسبت به یکدیگر

3- وسعت سطح رنگ‌ها نسبت به یکدیگر

4- رعایت درجه خلوص و درخشش آنها نسبت به یکدیگر

 چرخه‌ی کامل رنگی:

  با شناخت دقیق چرخه‌ی دوازده تایی می‌رسیم به چرخ‌ه‌های دقیق‌تر با تعداد رنگ بیشتر، این تعداد رنگ ما را در رسیدن به اثری با جزییات رنگی متنوع‌تر یاری می‌کند.

  این چرخه‌ی رنگی جدید دارای تون‌های به هم پیوسته‌ی دقیقی است که در سیستم RGB  تعریف شده و عملا «نورهای رنگی» هستند. این چرخه در بالاترین درجه‌ی اشباع (Saturation) قرار دارد که می‌توان با تغییر در مقدار اشباع و کم و زیاد کردن (lightness) به حالات متفاوتی از یک «ته رنگ» (Hue)  رسید.

جداول رنگی پنتون (Pantone): در حقیقت وقتی صحبت از رنگ می‌کنیم باید آگاهی صحیحتری نسبت به محیطی که تصویر را در آن می‌بینیم داشته باشیم. به صورت عمومی یک کاربر، گرافیست، عکاس، نقاش، یا انیماتور با چهار محیط می‌تواند سر و کار داشته باشد.

  محیط اول ویژه‌ی نقاشان است؛ رنگ، تخته شاسی و بوم. رنگ‌ها بر روی شاسی مخلوط شده و در نهایت نتیجه‌ی مطلوب روی بوم نقش می‌بندد. اما موضوع اصلی بحث ما دنیای دیجیتالی است که عموما سه محیط اصلی دارد:

1- مانیتور و به طور عمومی نمایشگرها

2- محیط چاپ افست (CMYK)

3- محیط چاپ نوری یا لیزری (RGB)

  سیستم رنگی پنتون جامع‌ترین سیستم رنگی چاپ در دنیاست؛ ترکیبی از کامل‌ترین رنگ‌هایی (Pigments colors) که دستگاه‌های چاپ افست و چاپ لیزری به خوبی آن را می‌شناسند.

 رنگ‌ها در پنتون با یک کد اختصاصی ویژه‌ی پنتون و یک معادل CMYK  معرفی می‌شوند. پنتون علاوه بر این معرف رنگ‌ها سیستم جالب و مفیدی جهت معادل‌های روانی، القاییِ پالت‌های رنگش دارد که از مفیدترین مباحث مطالعاتی رنگ در اجرای کار است. این معادل‌های روانی مسیر درک رنگ را برای مخاطبانش دگرگون میکند. از نظر من کسی که پیش از این با این مفاهیم آشنا نیست عملا درک صحیحی از جادوی رنگ ندارد. پنتون همان موسسه ایست که سال‌هاست چند روز مانده به شروع هر سال میلادی چشم طراحان مد و شرکت‌های تبلیغاتی را منتظر نگاه می‌دارد تا "رنگ سال" را معرفی کند.

پنتون صدها "خانواده‌ی رنگی" دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

رنگ های شیطون و بازیگوش Playful: خانواده‌ای از رنگه‌ای زنده و روشن با اشباع رنگ بالا که در کنار هم کنتراست رنگیِ بالا و کنتراست روشنایی نسبی دارند. الگوی  Triadic یا Tetradic  الگوی انتخاب این رنگ‌هاست. این رنگها سرزنده، با نشاط و شوخ‌طبع هستند و سرخوشی را به بیننده منتقل می‌کنند. ترکیب این رنگ‌ها با بک‌گراندهای مشکی و خاکستری اصلا مناسب نیست. انرژی بالا و نشاط ذاتی این رنگ‌ها مناسب طراحیِ اسباب‌بازی، شهربازی و تابلوهایی است که مخاطباشان کودکان هستند. اگر محصولی برای کودکان دارید از این رنگ‌ها استفاده کنید تا بقیه مقدمات خریده شدن محصولتان را خودِ کودکان برایتان انجام دهند.

 رنگ‌های فعال و انرژیک Energetic: رنگ‌های این خانواده از گروه رنگ‌های زنده (Vivid color) هستند. در نگاه اول با خانواده رنگ‌های بازیگوش اشتباه گرفته می‌شوند اما چون در گروه کنتراست‌های کم جای می‌گیرند بیشتر مناسب بزرگسالانِ ورزش‌دوست و پرتحرک است. بهره‌گیری از رنگ‌های مکمل در این خانواده تحرک کافی را در تصویر ایجاد کرده و سرعت، تکاپو و تحرک را به بیننده القا می‌کند.

رنگ‌های سنتی و روایی Traditional: سنت و قدمت در مفهوم معاصرش ( نه به معنای تاریخی) مضمون رنگ‌مایه‌های این خانواده‌ی دوست‌داشتنی است. این رنگ‌ها عموما با قهوه‌ای تیره همراه است و کنتراست شدیدی با یک رنگ نه چندان زنده دارد. رنگ‌های بیشتر اتومبیل‌های کلاسیک، سکه‌ها، چرم، زنگ‌زدگی و چوب‌های تیره در این گروه به وفور یافت می‌شود.

  این رنگ‌ها سبک و سیاق و رسوم گذشته را در ذهن زنده می‌کند اما از مدرنیسم عقب‌تر نمی‌روند. تقریبا اکثر رنگ‌ها در کنار سیاه و قهوه‌ای تیره نوعی حالت سنتی به وجود می‌آورد. این رنگ‌ها اگر با عناصری که چیدمانِ بی‌نظمی دارند همراه شوند نوعی طردشدگی را به مخاطب القا می‌کنند.

رنگ‌های کلاسیک و صنعتی: اولین ویژگی این رنگ‌ها اشباع کم آن آنهاست به طوری که می‌شود گفت هم خانواده‌ی خاکستری (Gray scale) هستند که با رنگی تیره ترکیب شده‌اند این رنگ‌ها در عین رنگ‌مردگی ذاتیشان نوعی نظم، تمیزی و آراستگی را با خود همراه دارند و رنگ‌های مودبی به شمار می‌آیند. این رنگها هم نوعی قدمت با خود همراه دارند که باز هم از بازه‌ی زمانیِ معاصر خارج نمی‌شوند.

رنگ‌های ذاتی و طبیعی Natural: یک قاعده‌ی ساده دارد، تنوع پایان‌ناپذیر. هر رنگی که رنگِ ذاتی و طبیعی خودش را دارد. خواه سنگ، خاک، فلز باشد و خواه سبزی تازه و خشک شده باشد و خواه خار و خاشاک و چوب.
  گرچه نمی‌توان به عنوان قاعده‌ای محکم قطعی گفت اما یکی از موفق‌ترین ترکیباتی که به لحاظ همنشینی رنگ‌ها می‌توان از رنگ‌های طبیعی ایجاد کرد بهره‌گیری از الگوی Analog  است. در موارد دیگر معمولا ارتفاع رنگ‌های این گروه با هم تفاوت چندانی ندارد و اثری از رنگ‌های زنده در آن نیست.

 اشباع این رنگ‌ها کم است و معمولا پس‌زمینه تیره‌ترین رنگ را دارد و رنگ‌های دیگر روشنتر هستند. از اثرات موضوعی نور در این گروه به خوبی می‌توان بهره گرفت. سه پالت فوق را به عمد در پی هم آوردم که اشتراکات و افتراقات ذاتی این سه گروه بهتر دیده شود.

شرح کلیه خدمات  چاپ دیجیتال عصر تبلیغ شامل لیست قیمت دیجیتال: پرینت رنگی، پرینت-کپی-رنگی-سیاه و سفید، پرینت لیزری، پرینت دانشجویی، پرینت ارزان، پرینت نزدیک به میدان انقلاب، قیمت پرینت سال 97، پرینت سیاه و سفیدA4، پرینت رنگیA4، پرینت رنگی ارزان کیفیت بالا، پرینت رنگی ارزان، پرینت رنگی لیزری، پرینت سیاه وسفید، پلات رنگی، چاپ پوسترA1، A2، B1، B2، A0، پلات سیاه و سفید نقشه - اتوکد، چاپ رنگی کاغذ کوتد، قیمت پرینت سیاه و سفید 1رو، تکثیر، تحریر، گلاسه، کتان، لمینت براق و مات، لوازم تحریر، کتابیار، چاپ کتاب به تیراژدلخواه شما،چاپ کارت ویزیت دیجیتال، چاپ کارت ویزیت تیراژ 100عدد، چاپ جلد کتاب، طراحی و  تعرفه قیمت افست با در اختیار داشتن فرمهای عمومی و اختصاصی چاپ کارت ویزیت، چاپ تراکت، چاپ بروشور، چاپ پوستر، چاپ پاکت، چاپ فاکتور و...کلیه خدمات به صورت آنلاین انجام می شود.